SK Recycling Guidelines
Informácie o správnej likvidácii odpadu z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ)
V súlade so zákonom č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, a smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ zo 4. júla 2012 o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ), vás informujeme o správnom postupe pri nakladaní s odpadom z elektrických a elektronických zariadení:
1. Zákaz miešania OEEZ s inými odpadmi
Je zakázané umiestňovať odpad z elektrických a elektronických zariadení do zmesového komunálneho odpadu. Zariadenia označené symbolom prečiarknutého smetného koša sa musia zbierať oddelene.
2. Potenciálne riziká
Elektrické a elektronické zariadenia môžu obsahovať nebezpečné látky, zmesi a súčasti, ktoré pri úniku do životného prostredia môžu spôsobiť vážne ohrozenie zdravia a života ľudí a živých organizmov.
3. Zberné miesta OEEZ
Odpad z elektrických a elektronických zariadení je potrebné odovzdávať len na oprávnených zberných miestach. Zoznam týchto miest by mal byť k dispozícii na webových stránkach každej obce alebo na www.minzp.sk.
4. Úloha domácností
Domácnosti zohrávajú kľúčovú úlohu v systéme nakladania s odpadom z elektrických a elektronických zariadení. Odovzdávaním OEEZ na príslušné zberné miesta prispievajú k riadnemu spracovaniu odpadu a ochrane životného prostredia.
5. Povinnosti používateľov
- Používatelia zariadení určených pre domácnosti sú povinní odovzdávať OEEZ na miesta spätného zberu alebo oprávneným osobám na zber OEEZ.
- Je zakázané umiestňovať OEEZ do zmesového komunálneho odpadu alebo ich odkladať mimo miest na to určených.
6. Sankcie
Umiestnenie OEEZ do zmesového komunálneho odpadu alebo ich neodovzdávanie oprávneným osobám na zber OEEZ môže byť postihované pokutou.
7. Výhody správnej likvidácie
Správna likvidácia OEEZ prispieva k:
- Ochrane životného prostredia
- Získavaniu cenných surovín
- Prevencii úniku nebezpečných látok do ekosystému
8. Príprava zariadenia na odovzdanie
Pred odovzdaním OEEZ je potrebné:
- Odpojiť zariadenie od zdroja napájania
- Vybrať batérie a akumulátory, ak je to možné
- Zabezpečiť zariadenie proti poškodeniu počas prepravy
9. Ďalšie informácie
Viac informácií o správnom nakladaní s odpadom z elektrických a elektronických zariadení možno získať:
- Na obecnom úrade
- V mieste predaja elektrických a elektronických zariadení
- Na webových stránkach Ministerstva životného prostredia SR: www.minzp.sk
Pamätajte, že správna likvidácia odpadu z elektrických a elektronických zariadení je našou spoločnou povinnosťou a dôležitým krokom k ochrane životného prostredia.